کد شناسایی خودرو (VIN) چیست؟

کد شناسایی خودرو (VIN)

هر خودرو یا هر وانتی که از سال 1981 تاکنون ساخته شده است یک شماره شناسایی وسیله نقلیه 17 رقمی مخصوص به خود دارد که پر از جزئیات مهم از نوع موتور آن گرفته تا مکان ساختش را در بر می گیرد. شماره شناسایی وسیله نقلیه یا همان VIN که مخفف Vehicle Identification Number می باشد مانند شماره تامین اجتماعی یک خودرو است.

کد VIN، رشته‌ای ۱۷ حرفی از اعداد و حروف است که بیشتر افراد اصلا از وجود آن خبر ندارند. VIN به معنی شماره شناسایی خودرو است و همان‌طور که از نامش پیدا است، از مهم‌ترین اطلاعات یک خودرو محسوب می‌شود. حداقل اهمیت آن زمانی آشکار می‌شود که خودرو برای اعمال تغییراتی از سوی سازنده به کارخانه فراخوانی شده یا حتی دزدیده می‌شود. پس اهمیت دارد که همیشه این کد را جایی برای خود یادداشت کنید.

کد VIN همانند اثر انگشت خودروی شما است. بهترین راه شناسایی یک خودرو از طریق بررسی VIN آن است. چرا که این کد در هیچ دو خودرویی یکسان نیست و نقش IMEI‌ در تلفن‌های هوشمند را در صنعت خودرو ایفا می‌کند. این کد علاوه بر یکتا بودن حاوی اطلاعات مهمی درباره خودرو است. از محل ساخت آن گرفته تا نوع پیشرانه‌ی استفاده شده. اگر آگاه باشید چگونه این اطلاعات را استخراج کنید، خواهید توانست خودرویی را که هرگز از نزدیک ندیده‌اید تا حدودی بشناسید.

برای استخراج اطلاعات VIN به این نکته توجه داشته باشید که هر خودروساز از الگوی خاصی برای ترجمه حروف این کد استفاده می‌کند. در واقع در تمام کدهای VIN رشته خاصی از حروف نشانگر اطلاعات یکسانی هستند، همانند کارخانه ساخت. اما با توجه به شرکت تولید کننده‌ی هر خودرو، برای فهمیدن اطلاعات داخل این رشته، به عنوان مثال اسم کارخانه موردنظر، باید بر اساس الگوی خودروساز عمل کرد.

هر رشته کد VIN از چهار رشته‌ی کوچکتر از حروف و اعداد تشکیل شده است با توجه به جایگاه هر رشته می‌توان مفهوم آن را متوجه شد. در نظر داشته باشید که ترتیب خواندن این کد از چپ به راست خواهد بود.

اولین رشته در این کد نشان‌گر سازنده خودرو است. اکثر اطلاعات داخل این رشته‌ی سه حرفی به صورت جهانی تعیین شده‌اند و هر خودروساز یک کد به خصوص دارد که توسط آن شناخته می‌شود. اولین جایگاه در این رشته نشانگر منطقه‌ای است که خودرو در آن تولید شده است. اعداد ۱ تا ۵ نشانگر آمریکای شمالی هستند. به این ترتیب که عدد ۲ برای کانادا، ۳ برای مکزیک و اعداد دیگر برای ایالات متحده در نظر گرفته شده‌ است. در همین جایگاه حروفی نیز قرار می‌گیرند که هم‌چنان نشانگر منطقه ساخت هستند. از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به J برای ژاپن، W برای آلمان و S بریتانیا اشاره کرد. اگر حرف مورد نظر در الفبای انگلیسی بین دو حرف A تا H قرار گرفته باشد، نشانگر قاره آفریقا و از J تا R نشان‌گر آسیا خواهد بود.

جایگاه دوم این رشته به شرکت خودروسازی مادر و حرف بعدی نیز به برند زیرمجموعه‌ی آن اشاره دارد. به عنوان مثال اگر در VIN خودرویی در این جایگاه حرف G قرار دارد، این خودرو متعلق به شرکت جنرال‌موتورز است. به همین ترتیب T نشانگر تویوتا و C نشانگر شرکت کرایسلر است. باید توجه داشته باشید که همیشه حرف ابتدای اسم خودروساز در این جایگاه آورده نمی‌شود. مثلا خودروهای سوبارو با حرف F مشخص می‌شوند که حرف اول صنایع سنگین فوجی، شرکتی که به عنوان مادر شرکت خودروسازی سوبارو شناخته می‌شود، را نشان می‌دهد. پس از مشخص شدن شرکت سازنده با استفاده از حرف سوم این رشته می‌تواند نوع خودرویی را که VIN به آن اختصاص دارد، نشان‌دهد. متاسفانه نمی‌توانیم نحوه تشخیص اطلاعاتی را که این حرف ارائه می‌دهد به طور دقیق بیان کنیم. چرا که هر خودروساز از الگوی خاصی برای ترجمه آن استفاده می‌کند.

رشته بعدی که از جایگاه ۴ تا ۸ را به خود اختصاص داده است، به عنوان بخش توضیحات خودرو شناخته می‌شود. با رمزگشایی این قسمت می‌توانید اطلاعاتی را درباره مدل خودرو، نوع و کد پیشرانه، نوع بدنه و در مواردی خاص، سیستم ایمنی خودرو کسب کنید. جایگاه نهم در VIN، کد امنیتی خودرو یا «رقم چک» نام دارد. این رقم تنها قسمتی از VIN است که به خود خودرو ربطی ندارد. این رقم برای تایید درستی و صحت VIN به کار می‌رود. به طوری که با انجام الگوریتم‌های خاصی بر دیگر رقم‌های VIN باید بتوان به رقم چک منحصر به فردی رسید.

رشته سوم VIN، با نام بخش شناسایی خودرو، جایگاه ۱۰ تا ۱۷ را به خود اختصاص داده است. در این بخش جزئیات مربوط به خودرو گنجانده شده‌ است. همانند کارخانه‌ای که خودرو در آن تولید شده، ویژگی‌های اضافه‌ای که در خودرو تعبیه شده است و عددی که آن را به یک مدل خاص از خودروهای شرکت مورد نظر مرتبط می‌سازد. جایگاه دهم نشانگر سال تولید خودرو است. برای شناسایی هر سال در این جایگاه از حروف استفاده می‌شود. به عنوان مثال حرف A برای سال ۲۰۱۰ و حرف G، که ششمین حرف الفبا است، برای سال ۲۰۱۶ استفاده می‌شود. در این جایگاه برای سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ از ارقام ۱ تا ۹ استفاده می‌شود. هم‌چنین برای جلوگیری از خطای دید از حروف «I»، «O»، «Q» و «Z» و رقم ۰ استفاده نمی‌شود. به این ترتیب حروف استفاده شده در این جایگاه هر ۳۰ سال یک بار تکرار می‌شوند. جایگاه یازدهم نیز نشان‌دهنده کارخانه تولید خودرو است. به عنوان مثال برای خودروهای هیوندای، حرف A نشانگر تولید این خودرو در شهر آسان در کره‌ی جنوبی و حرف Z نشانگر شهر ایزمیت در ترکیه است.

شش رقم دیگر که در انتهای VIN آورده می‌شود، به طور به خصوص نشانگر یک خودروی خاص هستند. چرا که با استفاده از بقیه حروف می‌توان تمام خودروهایی را که در یک سال و از یک مدل خاص در یک کارخانه به خصوص تولید شده است را پیدا کرد. اما این کارخانه در آن سال تعداد زیادی خودرو تولید می‌کند. برای تبدیل VIN به اثرانگشت یکتا برای هر خودرو، شرکت تولیدکننده به ترتیب خاصی به هر خودرو یک شماره را اختصاص می‌دهد. به این ترتیب VIN این خودرو با هیچ خودروی دیگری یکسان نخواهد بود.

در قسمت زیر لیستی از سالهای ساخت از سال 1981 را مشاهده می کنید:

B=1981, C=’82, D=’83, E=’84, F=’85, G=’86, H=’87, J=’88, K=’89, L=’90, M=’91, N=’92, P=’93, R=’94, S=’95, T=’96, V=’97, W=’98, X=’99, Y=2000, 1=’01, 2=’02, 3=’03, 4=’04, 5=’05, 6=’06, 7=’07, 8=’08, 9=’09, A=2010, B=’11, C=’12, D=’13, E=’14, F=’15,G=’16, H=’17, J=’18

حرف یا عدد یازدهم VIN نشاندهنده کارخانه تولیدکننده ای است که خودروی مورد نظر در آن مونتاژ شده است. هر خودروسازی یک مجموعه از کدهای کارخانه های خود را دارد.

پیدا کردن کد vin  خودرو

برای پیدا کردن کد VIN خودروی خود چند راه دارید. اولین و محتمل‌ترین نقطه‌ای که می‌توانید این کد را در آن پیدا کنید، محل تقاطع شیشه جلو و بدنه در گوشه سمت راننده است. هم‌چنین می‌توانید این شماره را در قسمت زیرین فاصله میان درب و بدنه در سمت راننده و علاوه بر آن در نزدیکی پیشرانه پیدا کنید. این کد هم‌چنین در اکثر خودروها با نام شماره شاسی و در قسمت پشتی کارت مشخصات وسیله نقلیه که از طرف راهنمایی و رانندگی به هر خودرو تعلق می‌گیرد ثبت شده است.

گرچه ممکن است شما سال‌های سال بدون دانستن VIN‌ خودروی خود از آن استفاده کرده و به مشکلی نیز برخورد نکنید، اما موارد خاصی است که دانستن این کد برای شما حیاتی خواهد بود. اولین کاربرد آن در هنگام خرید قطعات جانبی اصلی برای خودرو است. چرا که اکثر قطعات جانبی که از سوی شرکت سازنده ارائه می‌شوند، با توجه به VIN خودروی موردنظر دسته‌بندی می‌شوند و باید برای خرید قطعه مخصوص خودروی خود، VIN آن را بدانید. هم‌چنین اگر خودروی شما مورد سرقت قرار گیرد، برای تکمیل گزارش پلیس به VIN‌ خودرو نیاز است.

حتی اگر اکنون صاحب خودرو نیستید نیز این کد روزی به درد شما خواهد خورد. چرا که اگر قصد خرید خودروی دست دوم داشته باشید، می‌توانید با بررسی VIN آن خودرو، به صحت خودرو و میزان تعمیرات وارده و هم‌چنین سرقتی نبودن آن پی ببرید.

تماس با مرکز نگین غرب

شعبه اصلی: تهران، آجودانیه(شهید سباری)، بلوار محمدی، خیابان البرز، مجتمع خودرویی البرز تماس :  26154238-22297397-09124802295
شعبه 2: جلال آل احمد شرق به غرب نرسیده به اشرفی اصفهانی خیابان شایق شمالی جنب کوچه هفتم نگین غرب شماره : 021-44299069، 021-44299085 و 09385881754

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − دو =

همین حالا با ما تماس بگیرید